Opcja podziału działek umożliwia wykonanie przecięcia warstwy działek liniami (lub obiektami powierzchniowymi). Jako źródło linii do przecięcia można wskazać warstwę z mapy (np. wczytaną z pliku DXF) lub też zaznaczyć myszką na mapie obiekt(y) który stanowi linię tnącą.

Jeśli współrzędne linii tnących np. ze względu na zaookrąglenia współrzędnych nie przecinają granic działek można zaznaczyć opcję "przedłuż linię tnącą o 5 cm z obu stron" (rys. 1).

Po wybraniu źródła linii tnących i ew. ustawieniu opcji należy kliknąć na przycisk "Dalej". Program wyznacza działki jakie powstają w wyniku przecięcia (rys. 2). W tabeli prezentowane są działki które zostały podzielone. Przemieszczając się po wierszach tabeli z prawej strony podświetlana jest wybrana działka. Dostępna jest opcja zanumerowania nowych działek.

Na zakładce "Nowe punkty" (rys. 3) wyświetlana jest lista nowych punktów z możliwością ich zanumerowania i zapisania.

Podział działek realizowany jest rekurencyjnie tzn. po podzieleniu przez pierwszą linię, każda z wydzielonych części poddawana jest próbie dzielenia przez pozostałe linie podziału. Umożliwia to wykonanie skomplikowanych podziałów np jak na rys. 4. Dzielona jest działka której granice oznaczone są kolorem czerwonym. Linie podziału oznaczone są kolorem błękitnym. W wyniku podziału powstaje 5 nowych działek (rys. 5)

W dziale "Porady" można zapoznać się opisem prostego podziału wraz z wykonaniem WZDE

Wydzielone działki można zapisać na 2 sposoby:

Pierwszy sposób jest konieczny jeśli chcemy na koniec wyeksportować zmiany do pliku GML. Wykonywane są następujące czynności:

  • nowe punkty zapisywane są na zakładkę "Punkty" oraz tworzone są obiekty na warstwie "EGB_PunktGraniczny" (przed eksportem do GML należy uzupełnić atrybuty nowych punktów granicznych)
  • nowe działki zapisywane są na warstwę 'EGB_DzialkaEwidencyjna". Przy zapisie wykonywane jest rozliczenie klasoużytków obliczenie nowej powierzchni ewidencyjnej oraz powiązanie działek z punktami granicznymi
  • wykonywane jest uzupełnienie działek sąsiednich o nowe punkty graniczne:

    W wyniku podziału linią jak na rysunku powstały 2 nowe działki X1 i X2 oraz dwa nowe punkty graniczne 1 i 2. Punkt 1 został automatycznie włączony do działki 466/2, a punkt 2 do działki 464/2. Dla działek 466/2 i 464/2 utworzone zostały nowe wersje obiektów.
  • usuwana jest działka dzielona (działka przenoszona jest do archiwum z informacją o zakończeniu obiektu)

Drugi sposób zapisu polega na zapisaniu podzielonych działek na wskazanej (lub nowej) przez użytkownika warstwie. Nie są usuwane dotychczasowe działki ani wykonywane inne czynności opisane dla sposobu pierwszego. W wyniku otrzymujemy warstwę nowych działek, która może zostać wyeksportowana (np do dxf, shp).

Dla nowych działek stosowana jest tymczasowa numeracja (X1...Xn). Zmianę na właściwe numery można wykonać korzystając z okna dostępnego w menu: "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Zmiana numerów tymczasowych podzielonych działek"

Sporządzenie WZDE dla pierwszej opcji (zgodnie z GML) wymaga użycia opcji "wykaz dla działek zmodyfikowanych (na podstawie archiwum ob.)" w oknie tworzenia raportu WZDE.

Zapis działek na dowolną warstwę można rozliczyć korzystając z opcji "rozliczenie automatyczne; warstwa z granicami nowych działek"

 

 

 

 


(rys. 1)


(rys. 2)


(rys. 3)


(rys. 4)


(rys. 5)