Opcja podziału działek umożliwia wykonanie przecięcia warstwy działek liniami (lub obiektami powierzchniowymi). Jako źródło linii do przecięcia można wskazać warstwę z mapy (np. wczytaną z pliku DXF) lub też zaznaczyć myszką na mapie obiekt(y) który stanowi linię tnącą.

Jeśli współrzędne linii tnących np. ze względu na zaookrąglenia współrzędnych nie przecinają granic działek można zaznaczyć opcję "przedłuż linię tnącą o 5 cm z obu stron" (rys. 1).

Po wybraniu źródła linii tnących i ew. ustawieniu opcji należy kliknąć na przycisk "Dalej". Program wyznacza działki jakie powstają w wyniku przecięcia (rys. 2). W tabeli prezentowane są działki które zostały podzielone. Przemieszczając się po wierszach tabeli z prawej strony podświetlana jest wybrana działka. Dostępna jest opcja zanumerowania nowych działek.

Na zakładce "Nowe punkty" (rys. 3) wyświetlana jest lista nowych punktów z możliwością ich zanumerowania i zapisania.

Podział działek realizowany jest rekurencyjnie tzn. po podzieleniu przez pierwszą linię, każda z wydzielonych części poddawana jest próbie dzielenia przez pozostałe linie podziału. Umożliwia to wykonanie skomplikowanych podziałów np jak na rys. 4. Dzielona jest działka której granice oznaczone są kolorem czerwonym. Linie podziału oznaczone są kolorem błękitnym. W wyniku podziału powstaje 5 nowych działek (rys. 5)

W dziale "Porady" można zapoznać się opisem prostego podziału wraz z wykonaniem WZDE

 


(rys. 1)


(rys. 2)


(rys. 3)


(rys. 4)


(rys. 5)