Nowości
- w "Narzędzia->Operacje topologiczne->Przytnij obiekt A obiektem B" dodana możliwość przecięcia obiektu zamkniętego linią łamaną
- w protokole ustalenia granic dodana możliwość wyboru rodzaju sortowania dla zestawienia osób (nazwisko/nazwa lub numer działki)
- w opcji eksportu punktów do pliku tekstowego (z zakładki "Punkty") dodana opcja do formatowania numeru (pełny, obręb.nr, tylko nr)
- w opcji "Narzędzia->Operacje na danych" dodane nowe opcje: "Eksportuj identyfikatory zaznaczonych działek do pliku tekstowego" i "Zmień identyfikatory działek na podstawie danych z pliku tekstowego". Pierwsza opcja tworzy plik tekstowy z identyfikatorami zaznaczonych działek. Po jego modyfikacji polegającej na dopisaniu nowych identyfikatorów (oddzielonych znakiem ";") można wczytać plik tekstowy korzystając z drugiej opcji. Identyfikatory działek zostaną zmodyfikowane i utworzone zostaną nowe wersje obiektów. Podobne operacje można wykonać dla identyfikatorów budynków.
- w oknie edycji współrzędnych dodany eksport punktów do pliku tekstowego oraz do formatu WKT (do wykorzystania np do zapisu obiektu/bufora do zgłoszenia pracy)
- zmiany na zakładce "Punkty": dopisanie punktu wstawia obiekt na warstwę "EGB_PunktGraniczny" (o ile dopisany punkt ma atrybut STB), import punktów z pliku tekstowego/XLS dodaje również obiekty na "EGB_PunktGraniczny" (jeśli jest to nowy punkt)
- poprawiony błąd powodujący duplikowanie punktów granicznych po edycji geometrii działki na mapie (polegającej na dodaniu nowego punktu)
- w oknie wybierania numeru KW z listy (do pobierania danych z EKW) dodano opcję eksportu numerów KW do pliku tekstowego oraz kolumnę "Pobrane" która informuje czy dany numer KW jest już na liście pobranych
- w opcji podziału działek dodano zapis działek w sposób umożliwiający eksport do GML (tworzone są nowe obiekty na warstwach EGB_DzialkaEwidencyjna i EGB_PunktGraniczny, wykonywane jest automatyczne wiązanie punktów granicznych do nowych działek, działki sąsiednie są uzupełniane o nowe punkty graniczne itp). Więcej informacji ...
- w raporcie WZDE dla budynków dodana możliwość generowania raportu na podstawie obiektów archiwalnych (dla raportów z grupy "WZDE stan dotychczasowy i nowy z różnych warstw")
- w raporcie WZDE dla działek dodana opcja wyboru zakresu na podstawie działek jakie trafiły do archiwum (zmodyfikowanych w trakcie prac)
- w raporcie WZDE dla działek dodana opcja "po wykonaniu raportu pytaj czy zapisać rozliczone powierzchnie do atrybutów działek", jej włączenie skutkuje wyświetleniem pytania czy rozliczone w raporcie powierzchnie (działek i klasoużytków) mają być zapisane/zamienione w atrybutach działek
- w oknie "Archiwum" dodana kolumna "Identyfikator" wyświetlająca idDzialki, idBudynku, idPunktu, idUzytku, idKonturu w zależności od rodzaju obiektu. Ułatwia to przeszukiwanie listy archiwalnych obiektów
- w oknie edycji obiektu GML dodana zakładka "Wersja" wyświetlająca informacje o aktualnej wersji obiektu oraz obiektach archiwalnych
- poprawki w imporcie GML-a - niektóre pliki nie udawało się zaczytać - program zawieszał się na "redakcji mapy"
- w menu "Eksport" dodany eksport do formatu GML w wersji 2021 (eksport nie jest dostępny w wersji "mini")
- dodane okno edycji atrybutów obiektów GML - więcej informacji
- poprawki w edycji i stylizacji obiektów graficznych na mapie ułatwiające kartowanie GML - więcej informacji
- przyspieszone generowanie wypisu dla działki po kliknięciu na mapie (dla dużych baz)
- poprawione wyświetlanie danych o obiekcie w przypadku kliknięcia na element redakcji mapy (symbol, wypełnienie skarpą itp.)
- poprawione usuwanie (teraz usunięcie symbolu usuwa obiekt GML i odwrotnie usunięcie obiektu usuwa elementy redakcji mapy)
- poprawione generowanie opisu granic w protokole przyjęcia granic oraz dodana możliwość wyboru stylu opisu
- poprawki w imporcie i zarządzaniu wersjami archiwalnymi obiektów
- w nagłówku okna programu dodane wyświetlanie nazwy otwartego pliku. Ułatwia to nawigowanie między oknami (jeśli otwartych jest więcej okien programu)
- na zakładce "Raporty" dodana ikonka: , która uruchamia edytor widocznej na ekranie strony raportu. Korzystając z edytora można wprowadzić korekty do wynikowego raportu.
- na zakładce "Punkty" dodana nowa opcja: "Wczytaj punkty zaznaczone na mapie (z warstwy "EGB_PunktGraniczny")"
- na zakładce "Punkty" edycja punktu granicznego skutkuje modyfikacją obiektu GML "EGB_PunktGraniczny" - tworzona jest nowa wersja, a stary obiekt trafia do archiwum. W przypadku gdy zmodyfikowana zostaje geometria, wyświetlane jest okno z propozycją modyfikacji innych obiektów (działki, konturów użytków, klasyfikacji itp.), w których występował ten zmieniony punkt graniczny.
- w menu okna mapy dodana opcja "Zmień warstwę dla zaznaczonych na mapie obiektów"
- w menu "Plik" dodany import danych z formatu SWD (wersja beta)
- na zakładce "Budynki, lokale" dodany wydruk pomieszczeń przynależnych do lokalu
- dodany raport "Wykaz zmian ewidencyjnych łączenie działek - zestawienie zbiorcze"
- w eksporcie danych do xls/dbf dla lokali dodana kolumna z wymienionymi po przecinku pomieszczeniami przynależnymi
- w oknie "Informacje" dodane pole "Sporządzający" - zawartość pola można wykorzystać w raportach używając znacznika [sporzadzil]
- dodane pobieranie danych z usługi PRG (granice gmin, powiatów itp)
- zmiana w formacie plików tekstowych dla WZDE dla działek (plik z danymi dla stanu nowego) - określenie dokładności (a/m2) to teraz litera "a" lub "m" (poprzednio "2", "1")
- w eksporcie danych do DBF/XLS dodana opcja "Eksportuj tylko działki z Id. zaczynającym się od:" - pozwala to na eksport działek z danego obrębu, jednostki ewidencyjnej itp.
- w eksporcie do SHP dodana możliwość włączenia eksportu X, Y jako atrybutów (dla punktów)
- dodana nowa opcja na mapie "Usługi sieciowe", a w niej: "Dodaj punkt w miejscu kliknięcia na mapie i pobierz jego wysokość z usługi Geoportalu" i "Pobierz granice działki (w miejscu kliknięcia na mapie)"
- dodany eksport widocznego zakresu mapy do formatu TIF (z parametrami wpasowania)
- dodana opcja tworzenia bufora, czyli obiektu, który powstaje jako obrys zaznaczonego na mapie obiektu z ew. poszerzeniem zadanym przez użytkownika
- w menu okna z listą działek dodane 2 opcje: "Pokazuj kolumnę Obręb" oraz "Pole szukania działki (pod listą działek) traktuj jako filtr"
- na mapie dodane wyświetlanie numeru porządkowego nieruchomości (numer adresowy dla budynków)
- przywrócone działanie opcji "Odczytaj statusy przesyłek (z Poczty Polskiej - na podstawie numeru nadania)" po zmianach w usłudze odczytywania statusów po stronie Poczty Polskiej
- w raporcie WZDE dodana opcja "Rozliczenie klasoużytków w dz. > 2/3 (przy podziale przez odjęcie)" umożliwiająca wybór, czy w większej działce klasoużytki mają być rozliczone matematycznie, czy też przez odjęcie (tak jak powierzchnia ewidencyjna działki)
- dodany raport WZDE dla działki z grupowaniem działek o tym samym numerze KW ("Wykaz zmian ewidencyjnych z grupowaniem po KW")
- w menu listy adresowej na zakładce "Poczta" w oknie "Wstaw wartość do zaznaczonych rekordów" dodana możliwość zapisania i wczytania wpisanych wartości
- zmiany w eksporcie danych do xls/dbf: rozbite pola KW budynkowego i gruntowego, dodane pole "jrgr" (jednostka rejestrowa gruntowa) oraz pola "pow_u_l_w", "pow_u_l_nw", "pow_u_pp" (lacznaPowUzytkowaLokaliWyodrebnionych, lacznaPowUzytkowaLokaliNiewyodrebnionych, lacznaPowUzytkowaPomieszczenPrzynaleznych)
- zmienione działanie raportu WZDE z łączenia działek (opis)
- w raporcie WZDE z łączenia działek dodana możliwość wczytania danych z pliku tekstowego
- poprawka w raportach z EKW - drukowanie właścicieli jeśli mają oni 2 lub więcej wpisów z udziałami (udziały nie były zsumowane w EKW)
- dla raportów z badania KW dodana obsługa pól dotyczących działu IV [raport."dzial4"], [raport."dzial4_rodzaj"] oraz [raport."dzial4_bez_podstawy"] (dział IV musi być wcześniej pobrany na zakładce WWW)
- poprawki do aktualizacji porannej (brak ikonek w okienku legendy i brak zapisu identyfikatorów nowych działek w opcji podziału działek)
- w "Narzędzia->Pobieranie działek z usługi ULDK" dodana możliwość wprowadzenia id działki przez wybór z listy: województwo, powiat, gmina, jednostka ewidencyjna, obręb oraz w dodana możliwość pobierania na podstawie listy współrzędnych punktów
- w menu "Podkład" (w oknie mapy) dodana możliwość włączenia podkładu OpenStreetMap (pobierany z sieci)
- dodany raport "Wykaz właścicieli i władających A3"
- w raporcie "protokół ustalenia przebiegu granic" dodana opcja pozwalająca na wyłączenie drukowania informacji o śmierci oraz możliwość włączenia dodatkowej pustej linii oddzielającej współwłaścicieli w działce
- w oknie z menu "Informacje" dodana możliwość wybrania numeru TERYT przez wskazanie województwa, powiatu, gminy, jednostki ewidencyjnej i obrębu. Wybranie numeru TERYT ustawia również układ współrzędnych 2000 (o ile nie był wcześniej wypełniony ręcznie)
- w edycji szablonów pism dodane pole "Wstaw->Działki oznaczone na liście osób jako "sąsiednia"->obręb, numer działki, właściciel, władający (rozdzielone znakiem końca linii)
- dodana możliwość zapisu do operatu: w oknie podglądu wydruku mapy oraz w raportach na zakładce "Poczta"
- w menu na zakładce "Punkty" dodana opcja do zanumerowania (autonumeracja lub przepisanie numeru) punktów w kolumnie oznaczenie w operacie (OZR)
- poprawka w drukowaniu wykazów na zakładce "Punkty": operat dla punktów z kategorii "Punkty niepodlegające modyfikacji" jest dla stanu nowego kopiowany ze stanu dotychczasowego
- dodane nowe okno "Archiwum" - więcej informacji dostępne jest pod tym linkiem. W związku z wprowadzeniem archiwum usunięte zostały opcje z zakładki "Import GML": "nie importuj obiektu jeśli obiekt o tym samym ID jest już w bazie" oraz "wczytuj obiekty archiwalne".
- dodany raport "Analiza połączenia działek o jednolitym stanie prawnym (ten sam numer KW)". Raport wyszukuje sąsiadujące działki z tym samym KW oraz generuje warstwę graficzną z propozycją połączonych działek
- w protokole przyjęcia granic nieruchomości tworzonym na podstawie listy punktów granicznych dodana obsługa pola [raport."pkt"] - wstawiane są te identyfikatory punktów z listy, które wchodzą do danej działki. Do użycia np. w kolumnie jak na zrzucie poniżej:
- w oknie wypisu dla działki dodana kolejna opcja eksportu "Zapisz do pliku PDF wypisy dla zaznaczonych działek (bez informacji o powiązanych dokumentach) - wydruk ciągły"
- dodana kontrola powtarzania się numerów operatów w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami punktów granicznych", na wypisach z części graficznej, w opcji importu punktów do zakładki "Punkty" itp.
- dodany mechanizm powiadomień o kończącej się licencji
- w "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Połącz działki" dodane przepisywanie danych podmiotowych (własność/władanie) do nowo tworzonej działki
- w raporcie WZDE z łączenia działek dodane wyszukiwanie numeru nowej działki, jeśli jej reprezentacja graficzna została utworzona w opcji "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Połącz działki"
- na liście działek dodane opcje filtrowania: "tylko archiwalne" (wypełniony atrybut "koniecWersjaObiekt") i "tylko aktualne" (brak lub pusty atrybut "koniecWersjaObiekt")
- w "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami działek" dodana opcja "etykiety wstaw w zakresie wybranego na mapie obiektu" - przed wybraniem tej opcji należy zaznaczyć na mapie obiekt zamknięty. Etykiety są wstawiane w centroidzie przecięcia zaznaczonego obiektu z działką
- w zestawieniu osób, w protokole ustalenia granic, dodana obsługa pola [raport3."zpo"] - wstawiana jest wartość z kolumny "ZPO" z zakładki "Poczta"
- w menu Opcje->zakładka GML dodana opcja "wczytuj obiekty archiwalne" (domyślnie wyłączona co oznacza, że po imporcie obiekty archiwalne są usuwane z bazy)
- w opcji wstawiania etykiet dynamicznych (dla działek i punktów granicznych) zmieniona jednostka z pikseli (px) na punkty typograficzne (pt) - etykiety w pikselach na wydruku były w mikroskopijnych rozmiarach
- enadawca - kolejna poprawka w eksporcie listy adresowej do xls
- w opcjach eksportu działek i budynków do SHP dodana możliwość zawężenia eksportu tylko do zaznaczonych na liście działek
- na wydruku wypisu dla jednostki rejestrowej dodane sortowanie działek wchodzących w skład jednostki
- na raportach z KW poprawiony odczyt właścicieli (w niektórych przypadkach nie odczytywały się wszystkie osoby)
- poprawka w raporcie "Protokół badania ksiąg wieczystych (dane pozyskane z zakładki WWW) z rozbiciem na działki" dotycząca drukowania "sposobu korzystania" (w kolumnie "Położenie nieruchomości i inne informacje o sposobie wykorzystania")
- w "Narzędzia->Utwórz warstwę z oznaczeniem granic działek (ISD/SPD)" dodana możliwość wyboru zakresu przez wskazanie obiektu na mapie który przecina działki oraz możliwość wyboru zakresu tylko do tych odcinków granic, które przecinają się ze wskazanym na mapie obiektem
- w raportach badania KW dodana możliwość zawężenia raportu do wybranego obrębu
- w okienku Budynki dodana opcja: "Na WZDE drukuj "rodzaj wg KŚT" w postaci"
- poprawiony szablon eksportu (xls) do systemu Poczty Polskiej "enadawca"
- w protokole wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych dodana opcja "drukuj udział i formę własności/władania"
- w edytorze pism na zakładce "Poczta" dodane pole do wstawienia: "Działki sąsiednie (wyznacz z mapy)->numery po przecinku - bez działek nie zaznaczonych na liście działek". Do pisma wstawiane są numery działek sąsiednich, z pominięciem tych, które nie są zaznaczone na głównej liście działek
- w protokole przyjęcia granic nieruchomości dodany wybór, czy numery punktów do opisu granic mają być brane z identyfikatora punktu, czy z oznaczenia w materiale źródłowym (OZR)
- w czasie importu GML wielokrotnie przyśpieszona operacja etykietowania (szczególnie rzędnych ze zbioru GESUT)
- w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z danymi właścicieli" dodana możliwość włączenia wstawiania formy własności/władania oraz możliwość zapisania opisów do pliku tekstowego.
- w opcji "Eksport->Eksport wybranych działek i ich właścicieli do pliku csv, dbf, xls" dodana kolumna "Rodzaj_osoby" z wartościami: F, M, I, G (osoba fizyczna, małżeństwo, instytucja, podmiot grupowy)
- zaktualizowana lista serwisów WFS na zakładce "Usługi pobierania"
- poprawki w obsłudze WFS
- w menu "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami punktów granicznych" dodana w polu "Zakres" możliwość wskazania atrybutu SPD
- w opcji "Utwórz warstwę z oznaczeniem granic działek (ISD/SPD)" dodane pole "Kolor" oraz poprawione działanie tej funkcji. Możliwe jest teraz wyróżnienie kolorami granic spełniających i nie spełniających warunków
- w opcji "Eksport->Eksport wybranych działek i ich właścicieli do pliku csv, dbf, xls" poprawiony odczyt imion rodziców jeśli włączone jest łączenie małżeństw (wstawiane były imiona rodziców tylko dla pierwszej osoby małżeństwa).
- poprawione drukowanie adresów osób które w bazie mają tylko adres korespondencyjny (brak adresu zameldowania).
- w narzędziu "Porównaj zawartość wczytanych danych z innym projektem MAPA.m6" dodana kolumna "Obręb"
- dodany raport "Zestawienie klasoużytków - szczegółowe (z rozbiciem na OFU/OZU/OZK)"
- dodany raport (na zakładce Budynki, lokale) "Podsumowanie budynków ze względu na funkcję (rodzaj wg KŚT)"
- na zakładce "Punkty" dodane opcje do zapisania i wczytania stanu zaznaczenia punktów
- przy raporcie WZDE dla działek dodana kontrola i komunikat "Działka XXX ma ustawione rozliczenie 33%, ale suma nowych działek jest większa niż 1/3. Zmień rodzaj rozliczenia dla tej działki!"
- dodana opcja: Opcje->Zakładka "Inne"->otwórz ostatnio używany projekt przy uruchamianiu programu
- poprawiony odczyt podmiotów typu wspólnota gruntowa
- okno przycinania obiektów (Narzędzia->Operacje topologiczne->Przytnij obiekt A obiektem B) nie blokuje już okna mapy i pozwala na wskazywanie obiektów pojedynczo (dla obiektu A i B dodane opcje wczytania zaznaczonego na mapie obiektu)
- poszerzona funkcjonalność opcji "Narzędzia->Porównaj zawartość wczytanych danych z innym projektem MAPA.m6". Okno nie blokuje już możliwości pracy z głównym oknem programu (powiększanie, przesuwanie mapy itp). Dodany podgląd mapy z porównywanego pliku projektu. Więcej informacji ...
- w opcji edycji obiektu na mapie poprawione działanie automatycznego przesuwania wspólnych wierzchołków innych obiektów po przesunięciu punktu załamania obiektu
- do raportu wzde dodane pole [wzde_odjecie] (do wstawienia samodzielnie w razie potrzeby), drukujące dla WZDE sporządzonego przez odjęcie tekst "Wydzielana powierzchnia nie przekracza 33% powierzchni działki macierzystej pozostałej z podziału działki, dlatego obliczono ją jako różnicę pola powierzchni działki macierzystej i działek wydzielanych."
- w oknie z listą działek obok filtrowania po obrębie dodana możliwość filtrowania po numerze działki
- dodana obsługa GML-i generowanych prawdopodobnie przez oprogramowanie firmy Sygnity (np. M. Chorzów). Identyfikatory obiektów tworzone przez ten system nie zawierają wersji obiektu (co może prowadzić do błędów, jeśli plik gml będzie zawierał dane archiwalne)
- dodany raport "Załącznik ZDN-2" (ZAŁĄCZNIK DO DEKLARACJI NA PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI)
- w pobieraniu KW dodane opcje do automatycznego pobierania działów ksiąg. UWAGA: automatyzacja powoduje aktywowanie się zabezpieczeń antybotowych po stronie serwisu EKW (blokując możliwość pobierania na kilkadziesiąt minut). Blokada aktywuje się po ok 9-10 pobraniach automatycznych. Dlatego sugerujemy wyłączanie tych opcji w razie pobierania/przeglądania większej liczby KW.
- w opcji masowej wysyłki Neolist dodana możliwość wprowadzenia dodatkowego oznaczenia do nazwy plików PDF - domyślnie jest wstawiany identyfikator pracy. Pozwala to na łatwiejsze zorientowanie się w korespondencji, w przypadku pobrania raportów o doręczeniu z systemu poczty.
- w raportach, tam gdzie jest możliwość wprowadzenia wartości w polu "Geodeta", dodano listę wyboru wyświetlającą wartości ze słownika "Kierownik" z okna "Informacje"
- przy zapisie nowych punktów w opcji podziału działek dodane ustawianie ISD i SPD na wartość "1" oraz kategorii na "Punkty projektowane i nowo utworzone w ramach realizacji prac geodezyjnych"
- w okienku edycji pozycji operatu (opis do spisu treści) dodana możliwość stworzenia własnego słownika i wybierania z niego tekstów do opisu
- w raportach badania KW dodany odczyt użytkowników wieczystych
- dodany raport badania KW "Protokół badania ksiąg wieczystych wersja 2 (z działem I-Sp i podstawą wpisu)"
- poprawki w raporcie porównania danych KW z danymi EGiB (wiązanie działek z KW z danymi EGiB, jeśli KW zawiera działki z różnych obrębów i brak jest w KW pełnych identyfikatorów działek)
- po wykonaniu raportu WZDE dla działek w wersji "rozliczenia automatycznego z warstwą nowych działek" dodany zapis powierzchni wyrównanych do danych każdej nowej działki (do pola "powWyrownana"). Pole to może być później eksportowane (np do SHP) oraz wykorzystane do wstawienia w opisie działki w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami działek"
- zmiany na zakładce "Usługi pobierania" - dodane ignorowanie zakresu pobierania. Część serwisów powiatowych nie radzi sobie z wywołaniem z granicami zakresu co skutkuje brakiem danych. Od tej wersji wszystkie wywołania do serwisów powiatowych wykonywane są bez podawania zakresu.
- w "Usługach pobierania" dodane okienko podglądu atrybutów klikniętego obiektu (ikonka "?") oraz zmieniona procedura otwierania połączenia - teraz przed rozpoczęciem pobierania należy wskazać warstwy które mają być pobrane.
- w WZDE dla budynków w opcji ""WZDE stan dotychczasowy i nowy z różnych warstw" dodana opcja "drukuj tylko zmienione wartości". Włączenie tej opcji powoduje że wypełniane są tylko te wiersze, dla których wystąpiła zmiana
- w opcji wstawiania czołówek dodana możliwość wprowadzenia nazwy warstwy, ilości miejsc po kropce oraz włączenia redukcji odwzorowawczych i n.p.m. przy wyliczaniu wartości czołówki
- okno opcji "Narzędzia->Operacje topologiczne->Sprawdź przyleganie obiektów na warstwie" nie blokuje teraz głównego okna programu, pozwalając na centrowanie głównej mapy i pracę na niej bez konieczności zamykania okna z wynikami analizy. Ponadto lista wykrytych błędów jest zawężana do obiektów mieszczących się w zakresie mapy dostępnej w tym oknie (powiększanie mapy zawęża listę do obiektów widocznych na mapie)
- w opcji pobierania arkuszy ortofotomapy zwiększony timeout do 50s
- na zakładce "Budynki, lokale" dodany raport "Zestawienie lokali"
- dodana opcja pobierania punktów osnowy szczegółowej w zakresie całej mapy lub w zakresie widocznego obszaru okna mapy. Pobrane punkty osnowy zapisywane są na warstwę "Punkty" i dostępne są na zakładce "Punkty"
- w "Narzędzia->Utwórz warstwę z danymi właścicieli" w opcji własnego formatowania tekstu dodana możliwość wstawienia pola "powierzchnia ewidencyjna" oraz "powierzchnia matematyczna zredukowana"
- poprawione działanie opcji "Eksportuj do pliku PDF wypisy dla zaznaczonych działek" (opcja w menu nad listą działek)
- w raportach z badania KW dodano drukowanie pola "Rola instytucji" z EKW
- na wypisach dodane drukowanie dokumentu własności (pod numerem KW, jeśli numer KW jest przy działce lub w jego miejsce, jeśli brak numeru KW)
- w eksporcie punktów granicznych dodana możliwość włączenia kolumny "identyfikator działki" oraz dodany nowy tryb eksportu działka po działce - opcja: "eksportuj działkami (punkty będą powielone tyle razy w ilu działkach występują)"
- dodane tworzenie raportu WZDE dla budynków z możliwością wskazania warstwy na której znajduje się stan nowy. Szczegółowy opis tej opcji jest dostępny tutaj.
- dodany nowy raport "Protokół przyjęcia granic nieruchomości wersja 3 (z opisem granic)" z polem [opis_granic] generującym tekst w postaci:
Granicę działki 100/2 przyjęto od punktu 1906 przez punkty 1890, 1901 do punktu 10776
Generowanie opisu granic działa tylko wtedy, jeśli raport generowany jest na podstawie listy punktów granicznych. Pole [opis_granic] można wykorzystać we własnych szablonach raportów.
Granicę działki 100/3 przyjęto od punktu 1890 do punktu 1906 - zmiana formatu szablonu do wysyłki masowej Neolist z xls na xlsx, poprzedni szablon generował błędy przy imporcie do systemu Poczty Polskiej
- w oknie wypisu dodana opcja "Zapisz do pliku XLS wypisy dla zaznaczonych działek"
- przyśpieszone działanie funkcji automatycznej aktualizacji punktów granicznych
- dodany krótki poradnik jak "Jak zaktualizować punkty graniczne i sporządzić wykaz punktów granicznych"
- UWAGA! Poprawiona usterka spowodowana dodaniem w poprzedniej aktualizacji funkcjonalności: "zmiana zapisu ustawień w oknie adresowania kopert/zwrotek... " - ustawienia zapisywały się na koncie użytkownika, ale nie były z niego pobierane w czasie generowania kopert/zwrotek
- dla protokołu przyjęcia granic nieruchomości, w wariancie wskazywania działek przez listę punktów granicznych, dodana podopcja: "jako działki główne przyjmij działki zaznaczone na liście działek". Jej włączenie powoduje, że dla zaznaczonych działek wyszukiwane są punkty graniczne i na podstawie tych punktów wybierane działki do protokołu. Podopcja wyłączona, tworzy jeden protokół, zawierający wszystkie działki wybrane na bazie zadanych punktów granicznych
- w "Protokole wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych" dodana opcja "rozdziel małżeństwa do osobnych wierszy"
- na zakładce "Punkty" w eksporcie do pliku tekstowego dodana możliwość eksportu kolumny "kategoria" oraz pola "lokalnyId"
- na zakładce "Punkty" dodany raport "Wykaz punktów granicznych (z grupowaniem po kategorii)"
- na zakładce "Punkty" dodany skrót Ctrl Z do szybkiego wywołania okna do grupowej modyfikacji atrybutów
- na zakładce "Punkty" dodane pole "Dodatkowe informacje"
- na zakładce "Punkty" dodane opcja "Działanie pola wyszukiwania: " - dostępne są 2 stany tej opcji: "filtrowanie" lub "wyszukiwanie". Tryb wyszukiwania nie zawęża listy punktów, umożliwiając np zaznaczenie punktu po wyszukaniu (w przypadku filtrowania informacja o zaznaczeniu punktu jest tracona po każdym wyszukaniu)
- poprawione działanie funkcji "Utwórz warstwę z oznaczeniem granic działek (ISD/SPD)" dla działek z enklawami
- zmiana zapisu ustawień w oknie adresowania kopert/zwrotek. Teraz (w przypadku posiadania kilku licencji) ustawienia pamiętane są dla każdego użytkownika oddzielnie
- w protokole przyjęcia granic nieruchomości (w przypadku sporządzania protokołu na bazie listy punktów granicznych) drukowane numery operatów są teraz ograniczane tylko do tych punktów które są na liście punktów granicznych
- w opcji "Narzędzia->Automatyczna aktualizacja współrzędnych i atrybutów punktów granicznych" dodana możliwość importu numerów operatów i pola "Dodatkowe informacje" oraz dodane ustawianie pola "Kategoria" przy zapisie punktów na zakładkę "Punkty".
- po edycji ręcznej punktu załamania działki (za pomocą narzędzia ) dodany zapis edytowanych punktów na zakładkę "Punkty" wraz z ustawieniem pola "Kategoria". Dzięki tym zmianom, na zakładce "Punkty", tworzy się lista zawierająca aktualny stan współrzędnych, atrybutów i numerów operatów punktów granicznych. Stan ten jest później wykorzystywany w raportach WZDE, wypisach itp.
- dodany raport "Protokół badania ksiąg wieczystych wersja 2 (z działem I-Sp)"
- w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z danymi właścicieli" we własnym formatowaniu tekstu, dodana możliwość wstawienia pola właściciel/władający bez udziałów
- na zakładce "Punkty" dodana opcja zaznaczania: "Zaznacz punkty na podstawie numerów (sam numer bez terytu) z pliku tekstowego"
- na zakładce "Punkty" dodana kolumna "Kategoria" z możliwością zdefiniowania własnych pozycji do wyboru. Kategorię można zmienić "hurtowo" opcją "Zmień atrybuty/kategorię dla zaznaczonych punktów". Dodany został też nowy raport "WZDE w zakresie punktów granicznych z grupowaniem po kategorii"
- na zakładce "Punkty" dodany raport "WZDE w zakresie punktów granicznych (z wyróżnieniem na czerwono różnic)" - współrzędne i atrybuty w stanie nowym różniące się od dotychczasowych są drukowane na czerwono
- w podglądzie raportu na zakładce "Punkty" dodana możliwość zapisania PDF-a z raportem do zakładki "Operat"
- dodany raport "Protokół przyjęcia granic nieruchomości wersja 2"
- w raportach "Badanie KW" dodany odczyt (z działu II) udziałów właścicieli wyodrębnionych lokali
- dodana druga wersja raportu badania KW: "Protokół badania ksiąg wieczystych wersja 2" - ta wersja drukuje dane w postaci jedna księga na jedną stronę
- dodany zapis pobranych KW w wariancie każde KW w oddzielnym pliku PDF
- na zakładce WWW dodana opcja: Przy pobieraniu działu II zapisuj numery KW właścicieli wyodrębnionych lokali na "Własną listę KW do badania". Jeśli w dziale II znajduje się lista "Właściciele wyodrębnionych lokali", to włączenie tej opcji skutkuje zapisem numerów KW tych lokali do własnej listy KW.
- dodany protokół badania KW bazujący na danych pobranych na zakładce WWW. Więcej informacji...
- dodany "Raport rozbieżności pomiędzy rejestrem EGiB a KW" zestawiający dane z KW z danym z EGiB. Więcej informacji...
UWAGA: powyższe raporty działają tylko dla danych pobranych na zakładce WWW w tej wersji. Dane pobrane w wersji poprzedniej nie są wystarczające do sporządzenia raportów. Dane muszą też być pobrane po użyciu opcji "PRZEGLĄDANIE AKTUALNEJ TREŚCI KW" (działy pobrane przez "PRZEGLĄDANIE ZUPEŁNEJ TREŚCI KW" nie są obsługiwane). - na zakładce WWW dodana możliwość wyboru KW z listy numerów przypisanych do budynków i lokali
- dodana opcja zapisu do operatu raportów dla budynków (WZDE dla budynku itp)
- dodane raporty generujące WZDE dla budynków położonych na nowych działkach. Po wywołanie takiego raportu należy wskazać warstwę z nowymi działkami po podziałach. Na bazie geometrii dla stanu nowego wyznaczane są nowe wartości identyfikatorów działek (do pola "Identyfikatory działek ewidencyjnych, na których położony jest bud.")
- w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami punktów granicznych" dodano możliwość wstawienia OZR (oznWMaterialeZrodlowym)
- dla plików GML z rejestrem cen nieruchomości (RCN) dodana obsługa (i eksport do pliku CSV) adresów działek, budynków i lokali
- poprawki w raporcie WZDE dla działek
- dodana możliwość sortowania WZDE dla działek po numerze jednostki rejestrowej
- po edycji geometrii obiektu, jeśli uległ przesunięciu punkt załamania obiektu, dodane przeszukanie mapy w celu odnalezienia innych obiektów, które miały ten sam punkt załamania. Wyświetlana jest lista warstw, na których występują takie obiekty i po jej zatwierdzeniu przesuwane są punkty załamań tych obiektów. Umożliwia to np. przez przesunięcie punktu załamania działki - automatyczne przesunięcie punktu granicznego, punktów załamań sąsiednich działek, punktów załamań granic użytków, klas itp.
- poprawki w WZDE dla punktów
- w raportach dodana zmienna [nr_pracy] (drukująca "Numer pracy" z danych projektu - menu "Informacje")
- dodane wyświetlanie pełnej ścieżki do pliku projektu (w nagłówku okna mapy)
- przyśpieszone działanie wykazów właścicieli i władających w opcji "dla zaznaczonych działek"
- dodany eksport do PDF wypisów dla jednostek rejestrowych obejmujących zaznaczone na liście działki
- w raporcie WZDE dodane opcje do zapisu i odczytu stanu wyboru sposobu rozliczenia
- poprawiony wydruk wypisów dla działek w przypadku długich nazw obrębów (nie mieszczących się w jednej linii)
- poszerzone pole wyboru nazwy obrębu nad listą działek
- w czasie rysowania obiektu otwartego lub zamkniętego (z paska po lewej stronie okna mapy), dodane wyświetlanie na dolnej belce informacji o długości i powierzchni rysowanego obiektu. Informację można wykorzystać np. do wykonywania pomiarów na mapie
- dodana nowa zakładka "WWW" do wykorzystania np do wyszukania księgi wieczystej. Więcej informacji...
- dodana opcja zapisu do operatu pism z zakładki "Poczta"
- w operacie dodana możliwość drukowania wybranego dokumentu
- dodana obsługa plików gml z bazy rejestru cen nieruchomości (RCN) w wersji z 2021 roku
- poprawka wyrównania powierzchni klasoużytków w WZDE w wariancie "przez odjęcie"
- w raporcie "Mapa z projektem podziału" dodana skala 1:250 oraz drukowanie siatki kwadratów z opisanym lewym dolnym krzyżem siatki
- w oknie dodawania działek w "Eksport->Eksport wybranych działek i ich właścicieli do pliku csv, dbf, xls" dodana opcja: "jeśli brak KW wstaw sygnaturę aktu własności"
- dodana możliwość pobrania arkusza ortofotomapy (włączając możliwość wyboru arkuszy archiwalnych). Więcej informacji ...
- dodana możliwość wczytania pliku GML zawierającego dane dotyczące planów zagospodarowania terenu (ZIPPZP). Więcej informacji ...
- w raporcie WZDE dla działek dodane 2 nowe opcje do wyłączenia wyrównania powierzchni nowych działek do działki dotychczasowej oraz wyrównania użytków w stanie nowym do powierzchni działki.
- poprawione wyszukiwanie działek po pełnym identyfikatorze
- w opcji eksportu warstwy działek do pliku SHP dodana możliwość eksportu tylko działek zaznaczonych na liście działek
- w WZDE dla działki, opcja zmiany użytków na wartość projektowaną, działa teraz dla pozostałych opcji zakresu (do tej pory zamiana na OFU_PROJ działała tylko dla rozliczenia automatycznego)
- w opcji eksportu punktów do pliku tekstowego (dla zaznaczonych działek) zmieniony sposób eksportu, tak aby zachowana została kolejność punktów obwodnicy działki
- w opcjach tworzenia warstw z danymi właścicieli, numerami działek, opisami punktów granicznych (menu "Narzędzia") dodana opcja wyboru formatu wstawianego opisu. Do wyboru jest format standardowy (etykieta wstawiana jest jako zwykły tekst o określonej skalowalnej wysokości) oraz dynamiczny (etykiety są wstawiane ze stałą wysokością tekstu i kontrolą nakładania się na inne etykiety)
- w oknie "Informacje" dodana możliwość edycji daty określającej stan ważności danych oraz możliwość użycia tej daty na wypisach w polu "Wydruk z dn." - więcej informacji ...
- w opcji wstawiania czołówek dodana możliwość ustawienia koloru oraz wielkości czcionki
- w opcji wstawiania warstwy z opisem punktów granicznych dodana możliwość wprowadzenia wartości odsunięcia tekstu od punktu
- poprawione zaczytywanie osób do zakładki "Poczta" w przypadku podmiotu grupowego którego składową jest małżeństwo
- w protokole wznowienia/wyznaczenia dodane nowe opcje wymuszające przyjęcie wartości "OZR" i "Dokument punktu (operat)" z zakładki "Punkty" (jeśli punkt jest na tej zakładce). Pozwala to na wprowadzenie, poprawionych/odszukanych po analizie materiałów, wartości i wykorzystanie ich w protokole.
- w opcji eksportu punktów do pliku tekstowego (zakładka "Punkty") dodana możliwość eksportu oznaczenia w operacie (OZR)
- w opcji "Narzędzia->Automatyczna aktualizacja współrzędnych i atrybutów punktów granicznych" dodane wczytywanie oznaczenia w operacie (OZR) oraz numeru operatu. Ew. zmiany tych danych są po zatwierdzeniu zapisywane na zakładce "Punkty"
- opcjonalna nazwa pliku GML drukowana w stopce wypisu jest teraz ograniczona do konkretnego pliku z którego pochodzi działka (wcześniej w sytuacji kiedy do projektu zaimportowane zostały 2 lub więcej plików GML - drukowana była lista wszystkich plików)
- w raportach na zakładce "Poczta" dodany raport "Wykaz podmiotów zawiadamianych"
- w "Narzędzia -> Operacje topologiczne -> Sprawdź przyleganie obiektów na warstwie" dodana opcja sprawdzania przylegania i nakładania się obiektów na wskazanej warstwie
- poprawki skalowania wysokości czcionek tekstów
- poprawiony odczyt operatów przypiętych do działki (w sekcji "Dokumenty" na wypisie dla działki)
- na zakładce "Poczta" przy dodawaniu działek których właścicielem jest podmiot grupowy dodane wstawianie nazwy i adresu podmiotu grupowego
- dodana możliwość sporządzenia WZDE dla działki jeśli zmianie ulega ID działki; więcej informacji ...
- na zakładce "Punkty" dodana opcja pozwalająca na zaznaczenie punktów, na podstawie numerów zawartych w pliku tekstowym ("Zaznacz punkty na podstawie identyfikatorów/numerów z pliku tekstowego")
- dodana opcja zapisu wypisów dla zaznaczonych działek do formatów DOCX i RTF
- w menu "Narzędzia->Utwórz warstwę z danymi właścicieli" dodano opcję "Formatowanie" umożliwiającą wstawienie danych (osób, KW, JR) w formacie zredagowanym przez użytkownika (na bazie szablonu)
- zaktualizowany szablon xls do wysyłki przez usługę Neolist
- na liście adresowej (zakładka "Poczta") dodane opcje zaznaczania osób
- poprawione działanie generowania pism w przypadku kiedy chcemy wygenerować pisma z dwóch lub więcej szablonów jednocześnie (jeśli przy generowaniu kolejnego pisma na pytanie: "W bazie są już wygenerowane pisma. Czy chcesz je usunąć przed generowaniem nowych?" odpowiemy "Nie")
- dodana możliwość pobierania szablonów pism w zakładce "Poczta->Edytuj szablon". Będziemy wdzięczni za podzielenie się swoimi szablonami z innymi użytkownikami programu (wystarczy zapisać szablon w opcji edycji "Dokument->Zapisz wzór do pliku" i przesłać do nas)
- w raportach dostępnych na zakładce "Poczta" dodany raport "Zestawienie osób z datą odbioru"
- poprawki w opcji eksportu danych do DBF/XLS
- dodana opcja włączająca zamianę współrzędnych X z Y w czasie importu pliku GML (Opcje->zakładka GML)
- rozbudowana opcja "Zapisz do pliku PDF wypisy dla zaznaczonych działek" o możliwość zapisu, w przypadku gdy, jako "Rodzaj wydruku" wybrany jest wypis z części graficznej
- poprawki w działaniu raportu zestawienie osób do protokołu ustalenia przebiegu granic oraz dodane sortowanie listy numerów lp w których występuje osoba i wyeliminowane powtórzeń w numerach/identyfikatorach działek
- dodany alternatywny wariant tworzenia listy adresowej (zbliżony do układu z programu C-SWDE) - przełączenie dostępne jest w menu na zakładce "Poczta" -> "Układ listy adresowej"
- poprawki w obsłudze adresów do korespondencji dla GML EGiB w wersji 1.8
- w opcji wstawiania etykiety dodana możliwość złożenia tekstu etykiety z 2 pól plus tekst separatora między nimi
- w eksporcie do DXF (dla warstw przewodów i urządzeń towarzyszących GESUT) dodane rozwarstwienie na bazie atrybutów "typPrzewodu" i "status" (w pliku dxf znajdą się warstwy w postaci np. GES_PrzewodElektroenergetyczny_n_p gdzie "n" oznacza niskie napięcie a "p" przewód projektowany)
- w menu legendy dodana opcja "Utwórz kopię warstwy" - opcja kopiuje obiekty z aktualnie podświetlonej w legendzie warstwy, na nową warstwę, o nazwie podanej przez użytkownika
- w menu "Narzędzia" dodana opcja "Utwórz warstwę z siatką krzyży"
- dodany raport "Skorowidz działek z informacją o grupie rejestrowej"
- w menu "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Zmiana numerów tymczasowych podzielonych działek" dodane generowanie tekstu (do skopiowania) w postaci: "Działka nr 100/7 dzieli się na działki nr: 100/12, 100/13" itd. itp.
- w raportach dostępnych na zakładce "Poczta" dodany raport "Książka nadawcza - potwierdzenie odbioru do rąk własnych"
- dodana obsługa adresu do korespondencji (stałego pobytu), dodanego w specyfikacji GML EGiB 1.8 (wydanej pod koniec kwietnia). Uwaga: obsługa została dodana na bazie opublikowanego schematu. Z powodu braku dostępu do plików GML w wersji 1.8 - nie była testowana na danych wydawanych przez urzędy.
- w grupie "Wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących działki" dodany raport "Mapa z projektem podziału"
- poprawione wyświetlanie mapy (kolejność przesłaniania warstw)
- w raporcie WZDE dla działki dla rozliczenia automatycznego dodana opcja do ograniczenia wykazu do zaznaczonych działek
- w opcji graficznej edycji obiektów dodany wybór elementu obiektu który podlega edycji (np. enklawa)
- w menu "Narzędzia->Operacje topologiczne" dodana funkcja "Przytnij obiekt A obiektem B" która umożliwia np wydzielenie użytku (enklawy)
- do wersji "mini" dodana zakładka "Budynki i lokale"
- zmieniona zasada nadawania oznaczenia Tp (lub innego) dla nowych działek w WZDE - więcej informacji tutaj
- dodana możliwość dodania pustej warstwy
- dodana możliwość wybierania obiektów mapy przez przecięcie z zaznaczonym na mapie obiektem(ami) lub całą warstwą
- w WZDE dla działek (w oknie wyboru sposobu rozliczenia) dodane zapamiętanie dokonanych wyborów oraz możliwość wyszukiwania działek
- poprawki w opcji "Automatyczna aktualizacja współrzędnych i atrybutów punktów granicznych" oraz dodane zapisywanie punktów do głównej zakładki "Punkty"
- w opcji edycji geometrii obiektu dodana możliwość zmiany typu obiekt otwarty na zamknięty i odwrotnie
- na zakładce "Punkty" dodana kolumna "Kolor" - określa ona kolor jakim rysowana jest kropka wyznaczająca położenie punktu na mapie
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Rozmiar znacznika punktu na mapie: " - określa ona wielkość kropki wyznaczającej położenie punktu na mapie
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Zmień kolor dla zaznaczonych punktów"
- zmieniony sposób edycji i rysowania obiektów liniowych, dodane opcje przyciągania do punktów i linii oraz możliwość wskazania warstw, do których ma działać przyciąganie. Więcej informacji ...
- dodana kolumna "Ozn. w operacie" na zakładce "Punkty"
- w opcji tworzenia mapy grup rejestrowych dodany zapis oznaczenia grupy do danych działki (grupaRej). Pozwala to na późniejszy eksport tego pola do formatu SHP
- poprawki w raportach WZDE dla działek (raporty zbiorcze i raporty z wykazem przejściowym)
- poprawki w algorytmie podziału działek
- w opcji "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Podziel działki" dodane automatyczne numerowanie nowych działek numerami tymczasowymi (X1...Xn) oraz tworzenie pliku TXT z identyfikatorem dotychczasowym i tymczasowym
- dodana opcja "Narzędzia->Podziały/łączenie działek->Zmiana numerów tymczasowych podzielonych działek" pozwalająca na zmianę numerów tymczasowych (wygenerowanych w opcji podziału), na numery docelowe zarezerwowane w urzędzie. Numery można wprowadzać ręcznie lub wczytać z pliku txt/xls
- w raportach WZDE dla działek, dla rozliczenia automatycznego dodana możliwość ograniczenia zakresu do wybranego obrębu
- w raportach WZDE dla działek, dodana opcja wyboru, czy drukowane mają być: wszystkie wykazy, czy tylko przejściowe, czy tylko podziałowe
- poprawione generowanie PDF-ów (dodane osadzanie czcionek)
- poprawione wstawianie numerów punktów granicznych przy włączonej opcji filtrowania przez ISD
- wyeliminowany problem z generowaniem i późniejszym eksportem do rtf pism na zakładce "Poczta" (po imporcie rtf do Word-a przed polami wstawionymi z bazy pojawiał się znak "_")
- na zakładce "Punkty" dodana opcja zaznaczania: "Zaznacz punkty położone wewnątrz obiektu zaznaczonego na mapie"
- na zakładce "Punkty" dodana opcja: "Zaznacz działki przecinające się z zaznaczonymi punktami"
- w opcji automatycznej aktualizacji punktów granicznych dodana kolumna "Zmiana" umożliwiająca samodzielne odhaczanie wczytanych punktów do wprowadzania zmian
- w opcji automatycznej aktualizacji punktów granicznych dodana opcja "Odchyłka kwalifikująca do zmiany współrzędnych [cm]; dl>"
- dodany raport analizy działek z atrybutami. Uwaga: utworzenie raportu jest czasochłonne i dla dużej liczby działek może trwać kilka minut (ok 1m20s/1000 działek)
- poprawiona szybkość wczytywania stanu zaznaczenia działek (przy dużej liczbie zaznaczonych działek)
- poprawki w rozliczeniach użytków WZDE
- dodany raport "Wykaz zmian danych ewidencyjnych (do projektu podziału)"
- w protokole ustalenia przebiegu granic dodana opcja wyszukania działek do protokołu, na podstawie listy identyfikatorów punktów granicznych
- w raporcie WZDE wprowadzone zmiany pozwalające na określenie rodzaju wykazu przed jego wykonaniem (z/bez wykazu przejściowego, rozliczenie przez odjęcie), oraz dodana możliwość szybkiej zmiany rodzaju dla zaznaczonych wierszy
- w menu "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami działek" dodana możliwość wskazania warstwy z działkami (np w celu wstawienia numerów dla działek uzyskanych w wyniku podziału)
- na zakładce "Poczta" w opcji "Wstaw wartość do zaznaczonych rekordów" dodane zapamiętywanie wprowadzonych wartości
- w menu "Informacje" dodane pole "Numer pracy (u wykonawcy)"
- w edycji szablonów pism dodana możliwość wstawienia daty rozpoczęcia prac (pobieranej z menu "Informacje")
- na zakładce "Punkty" dodana wersja raportu WZDE dla punktów z kolumną "Ozn. operatu źródłowego"
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Zmień atrybuty dla zaznaczonych punktów" - opcja umożliwią hurtową zmianę wybranych atrybutów dla zaznaczonych punktów (np. punktów zaznaczonych na podstawie wybranych działek)
- w opcji importu danych do stanu nowego, w WZDE dla działki, dodana możliwość określenia dokładności (ary/m2)
- poprawki w zapamiętywaniu szerokości listy warstw i rozmiaru okna w opcji "Widok->Zapamiętaj rozmiar i pozycję ..." w przypadku włączenia systemowego skalowania innego niż 100%
- dodany raport WZDE dla działki w formie zestawienia zbiorczego z podsumowaniami
- dodana możliwość umieszczania na mapie plików graficznych w formacie PDF, PNG, JPG, TIF oraz wstawienia strony z raportu wygenerowanego na zakładce "Raporty". Więcej informacji ...
- dodana opcja szybkiego wyłączania/włączania elementów mapy pochodzących z różnych baz (EGiB/BDOT/GESUT). Pozwala to na szybkie ograniczenie zakresu mapy do np bazy EGiB. Opcja dostępna pod listą warstw:
- na zakładce "Poczta", w opcji zapisu pism do PDF/RTF i opcji drukowania, dodana możliwość zapisu/wydruku pism w zakresie osób zaznaczonych na liście adresowej
- w "Narzędzia->Podziel działki" dodana możliwość zapisania do listy nowych punktów załamań linii tnących
- w "Narzędzia->Podziel działki" dodana opcja "połącz linie tnące w obiekty ..." - jej włączenie powoduje scalenie linii tnącej w jeden obiekt (w przypadku gdy linia tnąca składa się pojedynczych odcinków, nie połączonych w polilinię),
- na zakładce "Poczta" dodana druga opcja importu numerów nadania: "Importuj numery nadania z pliku XLS zawierającego statusy wysyłki (status_report)"
- w menu "Narzędzia" dodana opcja "Automatyczna aktualizacja współrzędnych i atrybutów punktów granicznych". Więcej o tej opcji ...
- w opcji "Narzędzia->Podziel działki" zmieniony algorytm podziału i dodany podgląd wyników podziału.
- na zakładce "Poczta->Raporty" dodany raport "Etykiety 7x3"
- poprawione usuwanie warstw rastrowych w oknie mapy
- poprawione drukowanie rodzaju budynku wg KST dla GML2021
- w opcji "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami punktów granicznych" dodana możliwość wstawienia danych z pola "dodatkoweInformacje"
- w raporcie WZDE dla działek dodana możliwość wyboru sortowania: po numerze działki lub po numerze KW
- w menu Narzędzia dodana opcja "Anonimizacja danych (usuwa dane osób fizycznych i numery KW)"
- w opcji importu daty i miejsca spotkania (zakładka "Poczta->Importuj datę, godzinę i miejsce spotkania z pliku tekstowego (id_dzialki;dd.mm.rrrr;gg:mm;miejsce_spotkania)") dodana możliwość zmiany formatu tekstu wstawianego do kolumny "Uwagi". Pozwala to na wygenerowanie zbiorczego tekstu (z wszystkimi miejscami spotkania) do wstawienia do szablonu zawiadomienia danej osoby
- drobne poprawki dla GML w wersji 2021
UWAGA! Automatyczna aktualizacja wersji mini może zainstalować wersję pełną, co skutkuje utratą dostępu do programu. W takim wypadku prosimy o aktualizację "ręczną" ze strony: https://mapa.m6.pl/pobierz/mapa-m6-mini-instalator-wersji-mini-programu-mapa-m6. Błąd już jest poprawiony i kolejne aktualizacje automatyczne powinny przebiegać poprawnie.
- dodany zapis raportów do plików w formacie CSV
- w menu "Widok" dodana opcja "Zapamiętaj rozmiar i pozycję okna programu" - po zapisaniu przy ponownym otwarciu programu zostanie przywrócone położenie okna głównego programu
- dodany raport "Wykaz zmian ewidencyjnych zestawienie zbiorcze"
- poprawki w algorytmie raportu WZDE dla działki, umożliwiające sporządzenie raportu (w rozliczeniu automatycznym), kiedy działki nie są dzielone (np. po wczytaniu nowych granic z pliku dxf, zawierającego te same działki co w pliku GML, ale o poprawionym przebiegu granic)
- dodana opcja zapisu wypisów (dla zaznaczonych działek) do plików PDF (każda działka w oddzielnym pliku PDF)
- dodana opcja zapisu wypisów w sposób ciągły (bez podziału na strony)
- w raportach "Zestawienie klasoużytków" dodana możliwość ograniczenia wydruku do wybranych użytków (OFU) - można teraz wykonać zestawienie typu: działki osoby X użytkowane jako B
- na zakładce "Rejestr cen" dodano możliwość eksportu zaznaczonych wierszy do formatu PDF
- poprawki w automatycznym etykietowaniu
- poprawiona obsługa obiektów typu multipunkt (SUPP)
- w Opcje->zakładka "Inne" dodane opcja "zapamiętaj stan zaznaczenia działek przy zamykaniu programu/zmianie projektu". Włączenie tej opcji skutkuje zapisaniem stanu zaznaczenia działek (na liście działek) w projekcie i automatycznym przywróceniem zaznaczenia po ponownym uruchomieniu programu (lub wczytaniu projektu)
- w Opcje->zakładka "Drukowanie danych" dodana możliwość włączenia drukowania nazwy skróconej dla instytucji i podmiotów grupowych
- w opcji podziału działek dodana opcja umożliwiająca przedłużenie linii podziałowej o 5 cm - opcja przydatna jeśli punkt linii podziałowej został wyliczony jako punkt na granicy działki, a w wyniku zaookrągleń znajduje się jednak wewnątrz działki i nie dochodzi do przecięcia.
- na zakładce "Poczta->Korespondencja seryjna" dodana opcja wyczyszczenia wygenerowanych pism (pierwsza ikonka)
- na zakładce "Poczta->Korespondencja seryjna" dodana możliwość generowania pism tylko do zaznaczonych osób
- w edycji szablonów korespondencji seryjnej dodane do wstawienia pola: "Otrzymują->wszystkie osoby - tabelka (lp;działka;obreb,uwagi)", "Otrzymują->wszystkie osoby - tabelka (lp;działka;obreb,podmiot;adres;podpis)"
- w opcji przygotowania danych dla PP do wysyłki masowej Neolist dodany wybór "tylko zaznaczone osoby" - włączenie powoduje wygenerowanie pliku XLS i PDF z pismami tylko do osób zaznaczonych na liście adresowej
- w opcji przygotowania danych dla PP do wysyłki masowej Neolist dodany wybór "połącz pisma jeśli nazwa/nazwisko i adres jest ten sam". Włączenie opcji powoduje wyszukanie powtarzających się adresów i połączenie pism do takiej osoby w jeden PDF. Umożliwia to przesłanie całej korespondencji w jednym liście.
- na liście adresowej na zakładce "Poczta" dodane pole "ZPO" - jego zawartość wstawiana jest w kolumnie "W" szablonu wysyłki masowej Neolist i może być użyta w edycji szablonu zwrotki jako zmienna [zpo]
- dodana możliwość wskazania wielu plików w opcji importu GML "Plik->Importuj GML (EGiB, BDOT, GESUT)
- w oknie otwierania pliku GML do importu, dodany "dymek" z informacją o wersji wskazanego pliku (2015/2021) - "dymki" należy wcześniej włączyć w Opcje->Inne->"pokazuj "dymek" z informacją o wersji (2015/2021) pliku GML (w oknie otwierania pliku do importu)"
- w raporcie wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych dodane 2 nowe opcje: 1) jeśli brak "Dokumentu punktu" (nr operatu) w pliku GML - pobierz go z zakładki "Punkty"; 2) jeśli brak "oznaczenia punktu zgodnie ze szkicem" - wstaw numer z identyfikatora
- na zakładce "Budynki, lokale" dodany raport zawierający zestawienie widocznych w tabeli budynków
- dodany eksport budynków wraz z właścicielami do formatu SHP
- na zakładce "Budynki, lokale", po kliknięciu "Wczytaj", dodane okno filtrowania, w którym można wybrać, czy mają być wczytane wszystkie budynki/lokale czy tylko budynki/lokale należące do wybranej (z listy) osoby
- dodany szablon raportu WZDE dla punktów granicznych ze stanem dotychczasowym w formacie 2015 (ZRD, BPP)
- w raporcie "Zestawienie klasoużytków" dodana możliwość wyboru osoby - raport ograniczany jest wtedy do działek osoby
- dodany raport "Zestawienie klasoużytków - szczegółowe" w którym każdy klasoużytek drukowany jest w oddzielnym wierszu
- dodany szablon "WZDE dla budynku 2021 - wersja 2"
- w menu "Narzędzia" dodana opcja "Połącz działki" - po zaznaczeniu działek na liście można wykonać ich połączenie. Tworzony jest nowy obiekt graficzny na warstwie EGB_DzialkaEwidencyjna z połączoną powierzchnią działek i klasoużytków w danych opisowych. Działka utworzona z połączenia może być w kolejnych krokach wykorzystana do podziału i sporządzenia WZDE dla tego podziału.
- dodany raport WZDE dla działek w wersji łączenia działek
- dodany nowy raport "Analiza danych->Analiza działek - różnice powierzchni między częścią opisową a graficzną" - raport zawiera wykaz działek z informacją o powierzchni ewidencyjnej (z danych opisowych), powierzchni matematycznej zredukowanej (obliczonej z danych graficznych) i różnicy między tymi powierzchniami.
- poprawki w imporcie plików GML w wersji 2021 i wersji mieszanej
- poprawki w eksporcie do dxf
- w opcji podziału działek (Narzędzia->Podział działek) dodana zakładka "Punkty", w której wyświetlana jest lista wszystkich nowych punktów wyliczonych w ramach podziału. Dostępne są opcje zanumerowania nowych punktów oraz zapisania ich na główną zakładkę "Punkty" w celu dalszego wykorzystania. Więcej informacji ...
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Raporty" zawierająca raport WZDE w zakresie punktów granicznych. Dane na zakładce "Punkty" stanowią stan nowy. Stan dotychczasowy pobierany jest z danych GML zawartych na warstwie "EGB_PunktGraniczny" (na podstawie numeru punktu)
- w zakładce "Punkty" dodane kolumny z atrybutami punktów granicznych (SPD, ISD, STB, operat). Więcej informacji ...
- w oknie mapy dodane menu (ikonka ) z opcją: "Wstaw etykiety dynamiczne z numerami działek". Etykiety dynamiczne to takie, których pozycja jest zmieniana przy każdym przesunięciu mapy. Pozwala to na zorientowanie się w numerach działek nawet wtedy, kiedy położenie standardowej etykiety z numerem jest już poza ekranem. Etykiety dynamiczne mają też stałą wielkość niezależnie od skali mapy.
- dodana kolejna wersja "Protokołu wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych" (wersja 3)
- dodana nowa opcja w menu Plik: "Otwórz plik GML (EGiB, BDOT, GESUT) bez zakładania projektu". Opcja pozwala na bezpośrednie otwarcie pliku GML. Tworzony jest tymczasowy projekt i do niego importowany wskazany plik GML. Dzięki tej opcji można skorzystać z opcji "Otwórz za pomocą ->MAPA_m6" pod prawym przyciskiem myszki w eksploratorze plików Windows (możliwe jest również skojarzenie rozszerzenia GML z aplikacją MAPA_m6).
- w raporcie WZDE dla działki dodana opcja: "w rozliczeniu automatycznym rozliczaj przez odjęcie (dla dz.<33%)". Włączenie tej opcji powoduje wyliczenie powierzchni większej działki i jej użytków przez odjęcie powierzchni mniejszej od powierzchni wyjściowej.
- w raporcie WZDE dla działki dodana opcja: "zmień użytki na Tp (w rozliczeniu automatycznym, dla mniejszej działki)". Włączenie opcji powoduje zastąpienie użytków w mniejszej działce użytkiem Tp (z wyłączeniem użytku dr)
- dodana opcja porównania danych między aktualnie wczytanymi danymi a innym plikiem danych z programu MAPA.m6. Opcja umożliwia wyłapanie zmian w danych między np danymi sprzed miesiąca (baza A) a danymi aktualnymi (baza B) . Analizowane są następujące zmiany: brak obiektu w bazie A, brak obiektu w bazie B, zmiana atrybutu "startWerObiekt"
- na zakładce "Budynki,lokale" na wydruku informacji o lokalu dodane drukowanie informacji o udziale w nieruchomości wspólnej
- poprawki importu dotyczące formatu 2021
- dodana nowa zakładka "Budynki, lokale". Więcej informacji ...
- zaznaczanie działek sąsiadujących (na liście działek) zostało podzielone na 2 opcje: "Zaznacz sąsiadujące z działką nr: xxx" oraz "Zaznacz działki sąsiadujące z zaznaczonymi na liście"
- dodana opcja w menu "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami działek" (oprócz numeru można wstawić na mapę powierzchnię ewidencyjną oraz numer KW)
- dodana nowa opcja eksportu "Eksport wybranych działek i ich właścicieli do pliku csv, dbf, xls"
- dodane wyświetlanie przy nazwisku osoby atrybutu "informacjaosmierci" (jeśli atrybut istnieje w bazie)
- na zakładce "Usługi pobierania" dodana obsługa stronicowania (dane pobierane są w paczkach po 500 obiektów - kliknięcie na mapę przerywa pobieranie, można wtedy powiększyć zakres który nas interesuje i pobrać dane tylko z tego obszaru)
- dodane okno "Dokumenty" pozwalające na dołączanie do obiektów mapowych dowolnych plików
- poprawka wyrównania powierzchni klasoużytków w rozliczeniu WZDE
- dodana opcja podziału działek linią tnącą. Więcej informacji ...
- dodany zapis raportów do formatu DOCX
- dodana druga wersja raportu "Protokół wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych"
- dodany raport "Protokół badania ksiąg wieczystych"
- w raporcie "Analiza danych -> Analiza klasoużytków - różnice między częścią opisową a graficzną" dodana opcja sprawdzenia czy oznaczenia klasoużytków są w (definiowanym przez użytkownika) słowniku dopuszczalnych wartości
- dodana opcja "Narzędzia -> Utwórz warstwę klasoużytków w działkach", która tworzy nową warstwę "Klasouzytki" będącą wynikiem przecięcia warstwy EGB_DzialkaEwidencyjna, z warstwami EGB_KonturUzytkuGruntowego i EGB_KonturKlasyfikacyjny
- poprawione wyrównanie klasoużytków w WZDE dla podziału działki
- dodany nowy raport "Analiza danych -> Analiza klasoużytków - różnice między częścią opisową a graficzną" - raport pozwala na wyłapanie różnic (w ilości i powierzchni) w klasoużytkach zapisanych w danych ewidencyjnych a klasoużytkach wyliczonych na podstawie rozliczenia z mapy
- w raporcie WZDE dla działki, dodane dodatkowe opcje dla stanu nowego: "nie zmieniaj powierzchni ewidencyjnej działki" oraz "nie zmieniaj dokładności wyznaczenia powierzchni (a/m2)"
- w menu "Eksport" dodana opcja "Eksport zaznaczonych działek do formatu tekstowego WZDE (do wczytania jako stan nowy w raporcie WZDE dla działek)"
- w opcji eksportu danych do XLS/DBF dla działek dodana kolumna Uwagi zawierająca dane z pola dodatkoweInformacje
- dodany zapis do pojedynczego pliku PDF wszystkich wypisów dla jednostek rejestrowych
- dodany nowy raport "Protokół wznowienia/wyznaczenia punktów granicznych"
- w opcji eksportu pojedynczej warstwy do formatu SHP dodana możliwość wyboru atrybutów (wartości z okna "Dane") które mają być eksportowane do pliku SHP
- w raporcie WZDE dodana możliwość wskazania innych warstw zawierających kontury użytków gruntowych i kontury klasyfikacyjne niż te wczytane z pliku GML. Umożliwia to rozliczenie użytków w działkach jeśli dostępne są nowe/zmienione granice konturów.
- dodane zapamiętywanie (przy zamykaniu programu) ostatnio ustawionej działki
- po wykonaniu opcji sprawdzenia statusów przesyłek do kolumny "Data odbioru" przepisywana jest data odczytana z systemu Poczty Polskiej. Przesyłki z kodem odbioru P_NDZ (Nieudane doręczenie - decyzja o zwrocie) są wyróżnione kolorem czerwonym
- dodane nowe formularze zwrotek (pomarańczowa mała)
- w oknie mapy dodana edycja atrybutów warstwy. Opcja umożliwia określenie układu odwzorowania, w jakim zapisane są współrzędne warstwy oraz ustawienie współczynnika przeźroczystości. Dzięki możliwości określenia układu odwzorowania możemy teraz np do mapy pochodzącej z GML (w układzie 2000) dołożyć pliki rastrowe z układu 1992. Po wskazaniu, że raster jest w układzie 1992, transformacja do układu mapy (2000) nastąpi "w locie" i raster pojawi się we właściwym położeniu względem mapy z GML.
- dodane narzędzie do wykonania transformacji współrzędnych (dla wybranych warstw): Narzędzia->Transformacja współrzędnych
- na liście osób na zakładce "Poczta" dodana kolumna "Lp". Wartość tą można umieścić na zwrotkach, kopertach (pole [lp]) oraz dodać do szablonu pisma. W menu można ustawić wartość początkową od jakiej ma być tworzona numeracja Lp
- opcja "Pokaż działkę" (na zakładce "Poczta") powoduje teraz podświetlenie wszystkich działek osoby (jeśli osoba z listy ma ich więcej niż jedną; do tej pory pokazywana była pierwsza działka)
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Wczytaj punkty z zaznaczonych działek"
- w opcji eksportu punktów granicznych do pliku tekstowego dodana możliwość skrócenia numeru to postaci obręb.numer lub sam numer
- dodana opcja w menu "Narzędzia->Utwórz warstwę z numerami punktów granicznych". Oprócz samych identyfikatorów punktów opcja umożliwia wstawienie wartości atrybutów ISD, SPD, STB oraz numeru operatu źródłowego
- dodana opcja w menu "Narzędzia->Importuj numery KW z pliku tekstowego". Opcja pozwala np. na import zweryfikowanych numerów KW do danych działek. Istniejący (z pliku GML) numer KW może być opcjonalnie przepisany do pola "numerKWzGML". Opcje wymaga danych w pliku tekstowym w postaci: idDzialki;numerKW (każda działka w oddzielnym wierszu)
- w opcji definiowania (dodawania/edycji) adresu serwera WMS dodana została możliwość wprowadzenia numeru EPSG w celu wymuszenia użycia układu odwzorowania po stronie serwera
- poprawione działanie odczytu statusów przesyłek z Poczty Polskiej na podstawie numeru nadania (zakładka "Poczta")
- zaktualizowana lista serwerów na zakładce "Usługi pobierania"
- na zakładce "Poczta" dodany eksport danych adresowych do pliku xls w formacie "pocztex" (do importu w systemie Poczty Polskiej - przesyłki polecone ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru)
- w liście adresowej dodana kolumna "Data odbioru" oraz dodana opcja wstawienia tego pola w szablonie pisma; dodana możliwość wstawianie do szablonu pola "miejsce spotkania"
- w szablonach pism (zakładka Poczta) dodane do wstawienia pole "obręb; numer działki; księga wieczysta (lista wypunktowana)" (dla działek sąsiednich)
- w menu na zakładce "Poczta" dodana opcje hurtowego wstawienia zadanej wartości (dla zaznaczonych rekordów) do pól: uwagi, opis dodatkowy
- dodane sortowanie działek wg numeru działki w raporcie WZDE (w stanie nowym)
- na wypisie z części graficznej dodane drukowanie powierzchni matematycznej oraz powierzchni geodezyjnej (zredukowanej)
- w menu "Informacje" dla pól "Kierownik" i "Wykonawca" dodana możliwość tworzenia własnego słownika wartości
- dodana obsługa schematu GML 2021 w wersji 6 w zakresie zmian dotyczących adresów podmiotów
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Wstaw do kolumny "Uwagi" numer działki na której znajduje się punkt"
- na zakładce "Punkty" dodana opcja "Eksportuj punkty do pliku tekstowego"
- poprawione działanie opcji importu gml "nie importuj obiektu jeśli obiekt o tym samym ID jest już w bazie"
- dodana możliwość podłączania do mapy warstw z plików rastrowych (tif, jpg, png, ecw)
- w opcji eksportu działek do pliku tekstowego dodana możliwość włączanie eksportu statusu osoby
- w menu listy warstw w oknie mapy dodana możliwość zmiany wielkości czcionki
- poprawki w eksportach SHP/DBF/XLS
- dodana opcja edycji PDF-ów składających się na operat - edycja umożliwia dodanie tekstu lub obrazka (pieczątka, skan podpisu itp.)
- w menu "Eksport" dodana opcja eksportu danych opisowych do formatu DBF/XLS
- dodana opcja oznaczania granic spełniających zadane kryteria (na bazie atrybutów ISD, SPD). Więcej ...
- dodana opcja zaznaczania działek numerem KW
- dodana obsługa schematów GML zgodnych z rozporządzeniem z lipca 2021
- dodany szablon wydruku mapy "Mapa porównania z terenem"
- dodana możliwość włączenia podglądu mapy Google wraz z podglądem na mapie Google wskazanego obiektu (menu Widok→Mapa Google)
- w opcji dodawania osób do listy adresowej (zakładka "Poczta") dodana opcja automatycznego dodawania działek sąsiednich (na podstawie analizy położenia)
- poprawki działania programu
- poprawki szablonów raportów
- dodane atrybuty SPD, ISD do eksportu punktów granicznych do pliku tekstowego
- poprawione wydruki mapy